menu: Skierniewice | Łowicz | Brzeziny | Rawa Maz.

Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach
Filia w Rawie Mazowieckiej

ul. Zwolińskiego 8d, 96-200 Rawa Mazowiecka,
tel. 046 815 40 14
e-mail: bibliotekarawa@o2.pl
kierownik filii: Halina Młynarczyk

Godziny pracy Biblioteki
poniedziałek-piątek 9.00 - 17.00,
sobota 9.00 - 14.00

REGULAMIN KONKURSU DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH - "Z CZEGO SŁYNIE FRANCJA"

OSZCZĘDZAM, SEGREGUJĘ - NIE MARNUJĘ! - Konkurs ekologiczny dla dzieci szkół podstawowych - WYNIKI »

Warsztaty metodyczne "O motywowaniu uczniów do pracy i własnego rozwoju", które odbyły się 14 stycznia 2015r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej skierowane były do nauczycieli, wychowawców, pedagogów wszystkich typów szkół i placówek oświatowych. Kierownik formy, a zarazem prowadzacy p. Ryszard Ogonowski - nauczyciel konsultant ds. doradztwa zawodowego i kształcenia zawodowego WODN w Skierniewicach wprowadził zebranych w zakres tematyczny i omówił nastepujace zagadnienia: o sztuce motywacji, sposoby motywowania uczniów, recepta dla nauczyciela na sukces ucznia. Dla uczestników została zorganizowana wystawa książek i artykułów z czasopism, jak również zestawienie bibliograficzne dotyczące tematu.

W dniach 3 i 4 grudnia 2014r. dwie tury nauczycieli wzięły udział w warsztatach metodycznych "Papieroplastyka okolicznościowa: Boże Narodzenie". Z racji zbliżajacych się świąt Bożego Narodzenia wykonywane były ozdoby świąteczne, które można stworzyć praktycznie ze wszystkiego. Dr Beata Krokocka - nauczyciel konsultant ds. animacji pracy twórczej oraz zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych WODN w Skierniewicach nauczyła, jak wykonać ozdoby stołu bożonarodzeniowego (lampiony, serwety, wieńce), ozdoby - zabawki choinkowe, choinki, gwiazdy betlejemskie, anioły i inne. W siedzibie biblioteki odbył się pierwszy moduł warsztatów, drugi zaś to kurs samokształceniowy na platformie Moodle WODN w Skierniewicach.

Biblioteka Pedagogiczna w dniu 18 i 27 listopada 2014r. zorganizowała dla nauczycieli bibliotekarzy seminarium "Technologie informacyjno-komunikacyjne w pracy nauczyciela bibliotekarza". Zakres tematyczny obejmował: komputer w pracy pedagogicznej biblioteki, nowoczesne usługi informacyjne w bibliotekach, wykorzystanie portali edukacyjnych w edukacji ucznia, jak również tworzenie map myśli z wykorzystaniem darmowych narzędzi komputerowych. Osobami prowadzącymi były p.Małgorzata Wrzodak - konsultant ds. edukacji polonistycznej i bibliotek oraz p. Jolanta Hysz- konsultant ds. informatyki i edukacji początkowej WODN w Skierniewicach.

W związku ze zbliżającymi się świątami Bożego Narodzenia 26 listopada 2014r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej odbyły się warsztaty metodyczne "Wkrótce Boże Narodzenie - dekoracje świąteczne". Jolanta Hysz - konsultant ds. informatyki i edukacji początkowej WODN w Skierniewicach pokazała jak rozbudzić wyobraźnię uczniów poprzez stosowanie przestrzennych technik plastycznych. Zebrani nauczyciele wykonali oryginalne ozdoby świąteczne: szopkę, aniołka, gwiazdę, kwiaty, choinkę, renifera. które mogą być niepowtarzalnym prezentem pod choinkę.

Dnia 15 listopada 2014r. w siedzibie naszej biblioteki odbyło się kolejne już spotkanie z cyklu "Nauczyciele z pasją". Warsztaty rękodzielnicze "Haft temari" poprowadziła p. E. Kraćkowska - nauczyciel z zamiłowania i wykształcenia. Panie wykonały techniką haftu japońskiego bombki, które ozdobią świąteczną choinkę.

Dnia 13 listopada 2014r. w naszej siedzibie odbyła się konferencja metodyczna - "Edukacja europejska - Program Erasmus+ szansą rozwoju przedszkoli, szkół w aspekcie międzynarodowym". Skierowana była do nauczycieli języków obcych, dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, oraz pozostałych nauczycieli zainteresowanych współpracą międzynarodową. Konferencję poprowadziła p. Agnieszka Dąbrowska konsultant ds. przedmiotów przyrodniczych, edukacji regionalnej i europejskiej i placówek oświatowych WODN w Skierniewicach. Zakres tematyczny obejmował:
- wytyczne Komisji Europejskiej w kwestii nowego programu Erasmus +, który zastąpił dotychczasowy program "Uczenie się przez całe życie".
- nowe możliwości europejskiej współpracy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych na lata 2014-2020.
- nowe możliwości zagranicznego doskonalenia i mobilności nauczycieli i uczniów oraz realizacja międzynarodowych projektów w ramach partnerstw strategicznych.
- rola programu e -Twinning w strukturze Erasmus +.
- przykłady dobrych praktyk w ramach projektów międzynarodowych.
Dla uczestników została zorganizowana wystawa książek i artykułów z czasopism, jak również zestawienie bibliograficzne dotyczące tematu.

W dniach 28 października 2014 r. i 6 listopada 2014 r. w naszej placówce gościłyśmy p. Annę Stefaniak - konsultanta ds. organizacji i programowania pracy szkoły/placówki oświatowej WODN w Skierniewicach. Poprowadziła ona seminarium "Nauczyciel wobec trudnych zachowań uczniów". Wzięły w nim udział dwie grupy nauczycieli wszystkich typów szkół i placówek oświatowych z miasta Rawa Mazowiecka i powiatu rawskiego. Zakres tematyczny jaki przedstawiła prowadząca dotyczył zachowania uczniów sprawiających nauczycielom najwięcej kłopotów, jak również jaką wiedzę i umiejętności musi posiadać każdy nauczyciel, aby mógł poradzić sobie z niewłaściwymi zachowaniami uczniów. Seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony nauczycieli. Towarzyszyła mu również wystawa publikacji i zestawienie bibliograficzne dotyczące tematu.

W związku z rokiem Oskara Kolberga Biblioteka Pedagogiczna w Rawie Mazowieckiej zorganizowała warsztaty metodyczne: "Zabawki z papieru: wiatraki rawskie i inne regionalia". . Odbyły się one 5 listopada 2014 r. i skierowane były do nauczycieli z miasta Rawa Mazowiecka i powiatu rawskiego zainteresowanych tematem. Nauczyciel konsultant ds. animacji pracy twórczej oraz zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych WODN w Skierniewicach p. dr Beata Krokocka - za pomocą technik: iris folding, kartonaż, jenigami, origami pokazała jak wykonać: wiatraki,wycinanki rawskie, serwetniki,lalki z patyków czy kartki okolicznościowe. Powstały proste i mało czasochłonne, ale zarazem bardzo efektowne prace, które przy odrobinie wyobraźni można wykonać z uczniami w szkole.

W siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej zorganizowane zostały 4 listopada 2014 r. warsztaty metodyczne "Praca z dzieckiem autystycznym w przedszkolu i w edukacji wczesnoszkolnej". Skierowane były do nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Kierownikiem formy była dr Teresa Janicka-Panek - konsultant ds. edukacji wczesnoszkolnej WODN w Skierniewicach, a osobami prowadzącymi: p. Lidia Zielkowska i p. Anna Bieniewicz - nauczyciele kształcenia integracyjnego z Zespołu Szkół Integracyjnych w Skierniewicach. Zakres tematyczny warsztatów obejmował: pojęcie autyzmu i dziecka z autyzmem w roli ucznia, metody, formy pracy z uczniem autystycznym, oraz przykłady dobrych praktyk. Warsztaty były doskonałą okazją do wymiany poglądów i doświadczeń.Towarzyszyła im wystawa publikacji i zestawienie bibliograficzne dotyczące tematu.

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych Biblioteka Pedagogiczna Filia w Rawie Mazowieckiej dnia 21 października 2014r. zorganizowała warsztaty metodyczne - "Papieroplastyka okolicznościowa: Dzień Książki i Biblioteki". Skierowane były do nauczycieli bibliotekarzy i innych nauczycieli zainteresowanych tematem. Spotkanie poprowadziła dr Beata Krokocka - konsultant ds. animacji pracy twórczej, zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych WODN w Skierniewicach . Prowadząca za pomocą technik: iris folding, kartonaż, jenigami, origami pokazała, jak można wykonać kotyliony czytelnika, sowy na różne okazje, książkę artystyczną, jak również różnego rodzaju zakładki do książki. Nauczyciele otrzymali od prowadzącej przykładowe szablony do wykorzystania z uczniami w szkole. Warsztaty były doskonałą okazją do inspirujących dyskusji,wymiany poglądów, doświadczeń i dobrych praktyk między nauczycielami.

20 października 2014 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej odbyło się seminarium "Nowe spojrzenie na wykorzystanie aktywizujących metod nauczania". Skierowane było do nauczycieli II, III i IV etapu edukacji. Kierownikiem formy i osobą prowadzacą była p. Agnieszka Dąbrowska - nauczyciel konsultant ds.przedmiotów przyrodniczych, edukacji regionalnej i europejskiej WODN w Skierniewicach. W części teoretycznej prowadząca omówiła klasyfikację metod, formy i techniki nauczania i uczenia się, a w części warsztatowej nauczyciele w kilkuosobowych grupach pracowali z wybranymi metodami aktywizującymi między innymi: graffiti, puzzlami, czy dramą w tym: inscenizacja improwizowana, prezentacja wiadomości.

Dnia 30 września 2014r Biblioteka Pedagogiczna zorganizowała warsztaty metodyczne dla nauczycieli - "Papieroplastyka okolicznościowa - Sianowije". Tym razem konsultant ds. animacji pracy twórczej oraz zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych WODN w Skierniewicach p. Beata Krokocka pokazała zebranym jak z siana można wykonać koguta, jeża, zajączka, a nawet mikołaja. Sądząc po zaangażowaniu i efektach, zapewne niejeden nauczyciel odkrył w sobie tego dnia artystyczną duszę!

"Ekoludki chronią Ziemię". Pod takim hasłem już po raz drugi na terenie Biblioteki Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej odbył się ekopiknik.
Trzy grupy z Przedszkola Miejskiego nr 3 "Bajkowy Zakątek" - Żuczki, Poziomki i Biedronki uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem materiałów, które można poddać recyklingowi.
Każda z grup obejrzała krótką bajkę ekologiczną i uczyła się ekologicznej piosenki.
Podczas pikniku powstały oryginalne kwiaty z rolek po papierze i wyklejane plasteliną motyle, jak również piękne wzory z korków. W nagrodę wszystkie dzieci otrzymały medale z wizerunkiem Ekoludka.

W dniach 21- 27 września 2014r. obchodzimy "Tydzień Zakazanych Książek". W tych dniach w godzinach otwarcia biblioteki zapraszamy do obejrzenia wystawy z zakazanymi książkami. Biblioteki, księgarnie oraz inne instytucje kulturalne na całym świecie przypominają w tym czasie o znaczeniu wolności intelektualnej i niebezpieczeństwu, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji poprzez zakazywanie książek.

Dnia 16 września 2014r. w Bibliotece Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej odbyły się warsztaty metodyczne "Ochrona danych osobowych w szkole/placówce oświatowej: obowiązki nauczyciela" skierowane do nauczycieli wszystkich typów szkół/placówek oświatowych z miasta i powiatu rawskiego. Prowadzacy szkolenie Ryszard Ogonowski - konsultant ds. doradztwa zawodowego i kształcenia zawodowego WODN w Skierniewicach zapoznał zebranych z ochroną danych osobowych w pracy nauczyciela, w podstawie programowej, jak również co każdy uczeń powinien wiedzieć o ochronie danych osobowych. Podsumowaniem warsztatów była wymiana doświadczeń i przykłady dobrych praktyk w codziennej pracy.

Konferencja "Sześciolatek w Naszej Szkole" odbyła się 10 września 2014r. w Bibliotece Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej i skierowana była do dyrektorów szkół podstawowych i nauczycieli uczących w kl. I. Zakres tematyczny obejmował zmiany prawne i organizacyjne mające wpływ na funkcjonowanie ucznia 6 - letniego w szkole podstawowej. Omówiony został proces edukacyjny a w nim: okres adaptacyjny, wykorzystanie arkusza Skali Funkcjonowania Pierwszoklasisty, rola nowego podręcznika, zeszytu przedmiotowego czy asystenta nauczyciela. Tymi nowościami zechciały podzielić się z nami: Bożena Fronckiewicz - konsultant ds. kadry kierowniczej i Anna Stefaniak - konsultant ds. organizacji i programowania pracy szkoły / placówki oświatowej WODN w Skierniewicach. Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej przygotowali dla uczestników konferencji wystawkę publikacji "Sześciolatek w szkole" oraz zestawienie bibliograficzne publikacji na ten temat.

5 września 2014 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym konferencja "6 latek w I klasie". 60 osobową grupę nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej w zmiany w organizacji pracy nauczyciela i ucznia klasy I wprowadziła dr Teresa Janicka-Panek - konsultant ds. edukacji wczesnoszkolnej WODN w Skierniewicach. Podczas konferencji omówione zostało dziecko 6 letnie w roli ucznia. Poruszona została obudowa dydaktyczna procesu szkolnego i jej wykorzystanie, jak również SFP czyli Skala Funkcjonowania Pierwszoklasisty.

27 czerwca 2014r. na pięknym terenie zielonym przy Bibliotece Pedagogicznej odbył się Piknik Rodzinny Zespołu WWR (Wczesnego Wspomagania Rozwoju). Został on zorganizowany przy współpracy nauczycieli bibliotekarzy z tej placówki i nauczycieli z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej. Impreza zgromadziła wielu uczestników, którzy stawiają na aktywny rodzinny wypoczynek w pięknej scenerii, miłej atmosferze i przy dźwiękach muzyki. Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej przygotowali dla uczestników pikniku wystawkę publikacji "Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju dziecka" oraz zestawienie bibliograficzne na ten temat. Organizatorzy zadbali również o poczęstunek. Można było delektować się smakowitymi kiełbaskami z grilla, ciastem czy owocami. Ciepła, słoneczna pogoda utrzymywała się do późnych godzin popołudniowych i pozwoliła na wspaniałą zabawę.