menu: Skierniewice | Łowicz | Brzeziny | Rawa Maz.

Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach
Filia w Rawie Mazowieckiej

ul. Zwolińskiego 8d, 96-200 Rawa Mazowiecka,
tel. 046 815 40 14
e-mail: bibliotekarawa@o2.pl
kierownik filii: Halina Młynarczyk

Godziny pracy Biblioteki
od 30 czerwca do 30 sierpnia br. biblioteka jest czynna w godzinach 9.00 - 15.00, w soboty jest nieczynna

REGULAMIN KONKURSU DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH - "Z CZEGO SŁYNIE FRANCJA"

OSZCZĘDZAM, SEGREGUJĘ - NIE MARNUJĘ! - Konkurs ekologiczny dla dzieci szkół podstawowych - WYNIKI »

27 czerwca 2014r. na pięknym terenie zielonym przy Bibliotece Pedagogicznej odbył się Piknik Rodzinny Zespołu WWR (Wczesnego Wspomagania Rozwoju). Został on zorganizowany przy współpracy nauczycieli bibliotekarzy z tej placówki i nauczycieli z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej. Impreza zgromadziła wielu uczestników, którzy stawiają na aktywny rodzinny wypoczynek w pięknej scenerii, miłej atmosferze i przy dźwiękach muzyki. Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej przygotowali dla uczestników pikniku wystawkę publikacji "Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju dziecka" oraz zestawienie bibliograficzne na ten temat. Organizatorzy zadbali również o poczęstunek. Można było delektować się smakowitymi kiełbaskami z grilla, ciastem czy owocami. Ciepła, słoneczna pogoda utrzymywała się do późnych godzin popołudniowych i pozwoliła na wspaniałą zabawę.

W niedzielę 22 czerwca 2014r. w Parku Miejskim w Rawie Mazowieckiej Biblioteka Pedagogiczna była współorganizatorem VII Pikniku Rodzinnego - "Bernardynki Rawskie". Celem pikniku było wspólne spędzenie w aktywny sposób i na świeżym powietrzu popołudnia z dziećmi. Biblioteka Pedagogiczna na ten dzień przygotowała moc atrakcji. Jedną z nich były "Zabawy dla małych i dużych", których celem była integracja dzieci z rodzicami poprzez wspólną zabawę. W związku z rokiem Kolberga wykonywali rozmaite wycinanki z kolorowego papieru. Dzieci miały także możliwość wykonania prezentów z okazji zbliżajacego się Dnia Ojca. Mimo zmiennej pogody wszyscy świetnie się bawili.

W 2014 roku przypada 200 rocznica urodzin Oskara Kolberga - kompozytora, folklorysty i etnografa. Z tej okazji w czerwcu i lipcu w siedzibie naszej biblioteki można oglądać wystawę "Szydełkiem i igłą malowane". Powstała ona dzięki uprzejmości p. Janiny i Eweliny Narożnik Twórczyń Ludowych z Sierzchów, a ma na celu zachęcanie do kultywowania tradycji rodzinnych i regionalnych. Zapraszamy!

W siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej 28 maja 2014r. odbyło się seminarium "Motywowanie uczniów do aktywnego czytelnictwa". Spotkanie poprowadziła p. Małgorzata Wrzodak - konsultant ds. edukacji polonistycznej i bibliotek WODN w Skierniewicach. Prowadząca omówiła etapy pracy z tekstem, cele i metody czytania, techniki szybkiego czytania,w tym programy wspomagające umiejętność czytania metody i formy pracy z lekturą, jak również wykorzystanie metod aktywizujących w pracy z czytelnikiem. Seminarium towarzyszyła wystawa publikacji i zestawienie bibliograficzne dotyczące tematu.

20 maja 2014 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej odbyło się seminarium "Nowe spojrzenie na wykorzystanie aktywizujących metod nauczania". Skierowane było do nauczycieli II, III i IV etapu edukacji. Kierownikiem formy i osobą prowadzacą była p. Agnieszka Dąbrowska - nauczyciel konsultant ds.przedmiotów przyrodniczych, edukacji regionalnej i europejskiej WODN w Skierniewicach. W części teoretycznej prowadząca omówiła klasyfikację metod, formy i techniki nauczania i uczenia się, a w części warsztatowej nauczyciele w kilkuosobowych grupach pracowali z wybranymi metodami aktywizującymi między innymi: mapa mentalna, linia czasu, poker kryterialny i podróż balonem.

Dn.29.04.2014r. w siedzibie naszej biblioteki odbyły się warsztaty metodyczne dla nauczycieli "Relief ceramiczny: inspirowanie ucznia do aktywności poprzez obraz, ruch i dźwięk". Warsztaty prowadziła dr B. Krokocka - konsultant ds. animacji twórczej oraz zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych WODN w Skierniewicach. Zakres tematyczny obejmował zastosowanie reliefu jako formy ekspresji, projektowanie obrazów na płytce ceramicznej, oraz muzykę i ruch w pracy z dzieckiem.

"Kwiaty z bibuły - mieczyki". Dnia 25.04.2014r. w siedzibie naszej biblioteki odbyły się trzecie już w tym roku szkolnym warsztaty z cyklu "Nauczyciele z pasją". Poprowadziła je p. Anna Łukowska nauczyciel - wychowawca z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rawie Mazowieckiej. Tematem przewodnim były przepiękne kwiaty - mieczyki, które niestety kwitną tylko latem i nie możemy się nimi cieszyć przez cały rok. Mogłyśmy za to zrobić swoje własne kwiaty z bibuły, nie było to bardzo trudne, a efekt wspaniały.

11.04.2014r. w bibliotece szkolnej Gimnazjum Nr 2 w Rawie Mazowieckiej odbyły się warsztaty metodyczne - "Nowoczesne narzędzia w promocji biblioteki". Z programem Windows Movie Maker 2.6 zapoznały A. Kowalczyk i K. Dobrosz-Stępkowska nauczyciele bibliotekarze z Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach. Pani Mariola Szymczak z Wydziału Wspomagania Placówek Oświatowych Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach omówiła zasady działania sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy BiblioSieć, która ma służyć wspomaganiu pracy bibliotek szkolnych i pedagogicznych, wymianie informacji i doświadczeń.

Mapa Talentów na VI Kiermaszu Edukacyjnym "Gdzie jesteśmy - dokąd zmierzamy? Edukacja w Polsce" - "Talent polega na połączeniu siły twórczej ze zdolnością wykonawczą". H. Balzac.
Biblioteka Pedagogiczna była współorganizatorem wystaw prezentujących twórczość uczniów 10 szkół i przedszkoli z miasta Rawa Mazowiecka i powiatu rawskiego należących i 14 szkół kandydujących do przedsięwzięcia WODN w Skierniewicach - "Mapa Talentów". Przyczynia się ona w istotny sposób do odkrywania, wspierania zainteresowań, uzdolnień dzieci i młodzieży oraz promowania wyjątkowych nauczycieli - mentorów i przewodników swoich uczniów.

VI Kiermasz Edukacyjny "Gdzie jesteśmy - dokąd zmierzamy? Edukacja w Polsce" - w dniu 05.04.2014r. w rawskim Zespole Szkół - Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej odbył się kiermasz edukacyjny. Nauczycielom uczestniczącym w warsztatach Biblioteka Pedagogiczna zaprezentowała na swoim stoisku nowości książkowe i literaturę popularnonaukową z różnych dziedzin. Zainteresowane osoby otrzymały również zestawienia tematyczne nowości książkowych, ulotki, wizytówki, zakładki oraz foldery o działalności biblioteki. Stoisko nasze cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Dn 31.03.2014r w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej odbyły się kolejne w tym roku szkolnym warsztaty plastyczne. Tym razem w związku ze zbliżajacymi się świętami tematem przewodnim były ozdoby wielkanocne. Warsztaty pt: "Uczeń 6 plus: Papier i papieroplastyka wiosenna. Cz. 1: Wielkanoc" poprowadziła wszystkim znana już dr Beata Krokocka - konsultant ds. animacji pracy twórczej oraz zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych WODN w Skierniewicach. Podczas warsztatów panie wykonały między innymi: koszyczek, wiosenną i świąteczną torebkę, koguta, pisankę techniką wątek osnowy czy kurczaczka techniką irish fording.

Warsztaty rękodzielnicze - "Haft temari" - dnia 22.03.2014r.w siedzibie naszej biblioteki odbyły sie drugie już warsztaty z cyklu "Nauczyciele z pasją". Tego dnia technikę haftu japońskiego przypomniała obecnym p. E. Kraćkowska - nauczyciel z zamiłowania i wykształcenia. Panie zmierzyły sie tym razem ze styropianem w kształcie jajka i w ten sposób powstały oryginalne pisanki, które będą ozdobą wielkanocnego koszyczka.

Kurs doskonalący - "Jak zachować właściwe relacje we współpracy z roszczeniowymi rodzicami" - W marcu 82 osobowa grupa nauczycieli wzięła udział w dwudniowym kursie doskonalącym. W związku z dużym zainteresowaniem odbył się on w trzech turach. Kurs prowadził p. Ryszard Ogonowski konsultant ds. doradztwa zawodowego WODN w Skierniewicach. Podczas spotkania nauczyciele dowiedzieli się o innowacyjności w komunikacji tzn. jak dobrze rozpocząć rozmowę z rodzicem, jak nawiązać z nim więź. Prowadzący pokazał różne taktyki współpracy z rodzicami w tym awangardową perswazję. Zaprezentował techniki manipulacjyjne i formy obrony przed nimi, oraz ukryte techniki wywierania wpływu na rodzica.
Uświadomił wszystkim, że przyczyny problemowych zachowań rodziców mogą być bardzo różnorodne i usunięcie przynajmniej niektórych znajduje się w zasięgu możliwości nauczyciela, choć wymaga dodatkowego wysiłku, dobrej woli i sporych umiejętności interpersonalnych.

Konferencja metodyczna - "Edukacja europejska - Program Erasmus +" - W Bibliotece Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej 13 marca 2014r. nauczyciele zainteresowani współpracą międzynarodową spotkali się na konferencji metodycznej "Edukacja europejska - Program Erasmus + - wytyczne na lata 2014-2020".
Spotkanie prowadziła p.Agnieszka Dąbrowska - nauczyciel konsultant ds.  przedmiotów przyrodniczych, edukacji regionalnej i europejskiej WODN w Skierniewicach. Prowadząca w bardzo przystępny spsób przedstawiła zebranym nowe możliwosci europejskiej wspólpracy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych na lata 2014-2020. Omówiła możliwości zagranicznego doskonalenia i mobilności nauczycieli oraz uczniów.
Dla uczestników konferencji zorganizowana została wystawa książek i artykułów z czasopism, jak również zestawienie bibliograficzne "Program Erasmus+ wspierający edukację".

"Salonik Poezji Francuskiej" - Biblioteka Pedagogiczna w Rawie Mazowieckiej włączyła się w projekt edukacyjno-kulturalny "Łódzkie bardziej francuskie" organizując "Salonik Poezji Francuskiej". 26 lutego 2014r. w siedzibie naszej biblioteki członkowie ZNP i studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku na chwilę przenieśli się do Francji, a dokładniej do jej stolicy, dzięki prezentacji multimedialnej "Spacerkiem po Paryżu", którą przygotowała i przedstawiła przybyłym pani kierownik Halina Młynarczyk. W dalszej części saloniku zebrani czytali wiersze z kanonu literatury francuskiej i słuchali francuskiej poezji śpiewanej. Cieszy nas, że są ludzie, którzy bez względu na wiek - całym sobą potrafią cieszyć się i przywołać ducha prawdziwej poezji. Tylko pozazdrościć!