menu: Skierniewice | Łowicz | Brzeziny | Rawa Maz.

Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach
Filia w Rawie Mazowieckiej

ul. Zwolińskiego 8d,
96-200 Rawa Mazowiecka,
tel. 046 815 40 14
e-mail: bibliotekarawa@o2.pl
kierownik filii: Halina Młynarczyk

Godziny pracy Biblioteki

W dniach 17-22 kwietnia Biblioteka jest czynna w godzinach 9.00-15.00.
W sobotę jest nieczynna.

poniedziałek - piątek 9.00 - 17.00
sobota 9.00 - 14.00

OSZCZĘDZAM, SEGREGUJĘ - NIE MARNUJĘ! - Konkurs ekologiczny dla dzieci szkół podstawowych - WYNIKI »

11.04.2014r. w bibliotece szkolnej Gimnazjum Nr 2 w Rawie Mazowieckiej odbyły się warsztaty metodyczne - "Nowoczesne narzędzia w promocji biblioteki". Z programem Windows Movie Maker 2.6 zapoznały A. Kowalczyk i K. Dobrosz-Stępkowska nauczyciele bibliotekarze z Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach. Pani Mariola Szymczak z Wydziału Wspomagania Placówek Oświatowych Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach omówiła zasady działania sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy BiblioSieć, która ma służyć wspomaganiu pracy bibliotek szkolnych i pedagogicznych, wymianie informacji i doświadczeń.

Mapa Talentów na VI Kiermaszu Edukacyjnym "Gdzie jesteśmy - dokąd zmierzamy? Edukacja w Polsce" - "Talent polega na połączeniu siły twórczej ze zdolnością wykonawczą". H. Balzac.
Biblioteka Pedagogiczna była współorganizatorem wystaw prezentujących twórczość uczniów 10 szkół i przedszkoli z miasta Rawa Mazowiecka i powiatu rawskiego należących i 14 szkół kandydujących do przedsięwzięcia WODN w Skierniewicach - "Mapa Talentów". Przyczynia się ona w istotny sposób do odkrywania, wspierania zainteresowań, uzdolnień dzieci i młodzieży oraz promowania wyjątkowych nauczycieli - mentorów i przewodników swoich uczniów.

VI Kiermasz Edukacyjny "Gdzie jesteśmy - dokąd zmierzamy? Edukacja w Polsce" - w dniu 05.04.2014r. w rawskim Zespole Szkół - Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej odbył się kiermasz edukacyjny. Nauczycielom uczestniczącym w warsztatach Biblioteka Pedagogiczna zaprezentowała na swoim stoisku nowości książkowe i literaturę popularnonaukową z różnych dziedzin. Zainteresowane osoby otrzymały również zestawienia tematyczne nowości książkowych, ulotki, wizytówki, zakładki oraz foldery o działalności biblioteki. Stoisko nasze cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Dn 31.03.2014r w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej odbyły się kolejne w tym roku szkolnym warsztaty plastyczne. Tym razem w związku ze zbliżajacymi się świętami tematem przewodnim były ozdoby wielkanocne. Warsztaty pt: "Uczeń 6 plus: Papier i papieroplastyka wiosenna. Cz. 1: Wielkanoc" poprowadziła wszystkim znana już dr Beata Krokocka - konsultant ds. animacji pracy twórczej oraz zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych WODN w Skierniewicach. Podczas warsztatów panie wykonały między innymi: koszyczek, wiosenną i świąteczną torebkę, koguta, pisankę techniką wątek osnowy czy kurczaczka techniką irish fording.

Warsztaty rękodzielnicze - "Haft temari" - dnia 22.03.2014r.w siedzibie naszej biblioteki odbyły sie drugie już warsztaty z cyklu "Nauczyciele z pasją". Tego dnia technikę haftu japońskiego przypomniała obecnym p. E. Kraćkowska - nauczyciel z zamiłowania i wykształcenia. Panie zmierzyły sie tym razem ze styropianem w kształcie jajka i w ten sposób powstały oryginalne pisanki, które będą ozdobą wielkanocnego koszyczka.

Kurs doskonalący - "Jak zachować właściwe relacje we współpracy z roszczeniowymi rodzicami" - W marcu 82 osobowa grupa nauczycieli wzięła udział w dwudniowym kursie doskonalącym. W związku z dużym zainteresowaniem odbył się on w trzech turach. Kurs prowadził p. Ryszard Ogonowski konsultant ds. doradztwa zawodowego WODN w Skierniewicach. Podczas spotkania nauczyciele dowiedzieli się o innowacyjności w komunikacji tzn. jak dobrze rozpocząć rozmowę z rodzicem, jak nawiązać z nim więź. Prowadzący pokazał różne taktyki współpracy z rodzicami w tym awangardową perswazję. Zaprezentował techniki manipulacjyjne i formy obrony przed nimi, oraz ukryte techniki wywierania wpływu na rodzica.
Uświadomił wszystkim, że przyczyny problemowych zachowań rodziców mogą być bardzo różnorodne i usunięcie przynajmniej niektórych znajduje się w zasięgu możliwości nauczyciela, choć wymaga dodatkowego wysiłku, dobrej woli i sporych umiejętności interpersonalnych.

Konferencja metodyczna - "Edukacja europejska - Program Erasmus +" - W Bibliotece Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej 13 marca 2014r. nauczyciele zainteresowani współpracą międzynarodową spotkali się na konferencji metodycznej "Edukacja europejska - Program Erasmus + - wytyczne na lata 2014-2020".
Spotkanie prowadziła p.Agnieszka Dąbrowska - nauczyciel konsultant ds.  przedmiotów przyrodniczych, edukacji regionalnej i europejskiej WODN w Skierniewicach. Prowadząca w bardzo przystępny spsób przedstawiła zebranym nowe możliwosci europejskiej wspólpracy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych na lata 2014-2020. Omówiła możliwości zagranicznego doskonalenia i mobilności nauczycieli oraz uczniów.
Dla uczestników konferencji zorganizowana została wystawa książek i artykułów z czasopism, jak również zestawienie bibliograficzne "Program Erasmus+ wspierający edukację".

"Salonik Poezji Francuskiej" - Biblioteka Pedagogiczna w Rawie Mazowieckiej włączyła się w projekt edukacyjno-kulturalny "Łódzkie bardziej francuskie" organizując "Salonik Poezji Francuskiej". 26 lutego 2014r. w siedzibie naszej biblioteki członkowie ZNP i studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku na chwilę przenieśli się do Francji, a dokładniej do jej stolicy, dzięki prezentacji multimedialnej "Spacerkiem po Paryżu", którą przygotowała i przedstawiła przybyłym pani kierownik Halina Młynarczyk. W dalszej części saloniku zebrani czytali wiersze z kanonu literatury francuskiej i słuchali francuskiej poezji śpiewanej. Cieszy nas, że są ludzie, którzy bez względu na wiek - całym sobą potrafią cieszyć się i przywołać ducha prawdziwej poezji. Tylko pozazdrościć!

Wystawa - "Krok po kroku - aktywna droga" »

W dniach 18 i 19 lutego 2014r. 43 osobowa grupa nauczycieli wzięła udział w warsztatach metodycznych - "Kreatywnie: Papieroplastyka- tylko gazeta". Warsztaty prowadziła dr B. Krokocka - konsultant ds. animacji twórczej oraz zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych WODN w Skierniewicach. Prowadząca pokazała zebranym, jak z rolek po papierze toaletowym wykonać biedronkę na listku, słonia, a nawet kolorową rybkę. Najwieksze zainteresowanie wzbudził jednak pies do wykonania którego oprócz rolek po papierze potrzebne były również duże ilości gazet. Efekty prac były imponujące.

Warsztaty rękodzielnicze - "Haft temari" »

Bajkowe kółeczka czyli orgiami płaskie z koła »

Strefa rękodzieła - Pająki, pajęczyny, nietoperze na zamku: warsztaty przygodowe. »

Ogólnopolski Tydzień Kariery »

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - konferencja »

Ekopiknik "Segreguję - nie marnuję!" »

Wystawa- Tydzień Zakazanych Książek »

Konferencja metodyczna - "Rysunek dziecka jako źródło wiedzy o rozwoju osobowości oraz środowisku wychowawczym" »

Piknik Rodzinny - Bernardynki Rawskie 2013 »

Happening twórczości i kreatywności w filli w Rawie Mazowieckiej